Knihu Velký průvodce karavanisty pro vás připravil kolektiv autorů, kteří se karavaninku věnují dlouhodobě a s vášní nejen ve svém soukromém, ale často i pracovním životě. Jejími autory jsou Klára Hájek Velinská, Honza Bordovský, Honza Pacovský a Martin Štrimpfl. Dohromady je svedl jejich koníček i touha podílet se na zlepšování karavaningového prostředí a infrastruktury v České republice. Pracovně i přátelsky se setkávají například v Asociaci kempování a karavaningu ČR nebo nově nad stránkami této knihy.
Klára Hájek Velinská
Klára, bývalá podnikatelka a manažerka v oblasti IT, se aktuálně profesionálně věnuje propagaci a podpoře karavaninku. Založila a vede online magazín all4camper.com, věnuje se vyhledávání a propagaci turistických destinací a je spoluzakladatelkou Asociace kempování a karavaningu ČR.
Jejím největším koníčkem a nyní šťastným údělem je cestování. Začínala se stanem v českých a evropských kempech, batůžkařila v exotických zemích a před dvanácti lety se zabydlela v obytném
voze, který odmítá opustit. Evropu bráz dila nejprve ve velké alkovně s manželem a dvěma dětmi, poté co děti odrostly, přesídlila do mnohem flexibilnější vestavby. Kláru spolu s Honzou Pacovským můžete slyšet naživo v rámci jejich společného podcastu Studio Karavan.
Honza Bordovský
Vystudoval žurnalistiku a celou svou kariéru se věnuje karavaningovým a cestovatelským médiím. Pomáhal zakládat největší český časopis o karavaningu, kde přes deset let působil jako šéfredaktor. Od minulého roku vydává vlastní online magazín o nezávislém cestování CamperLIFE.cz.
Je spoluzakladatelem Asociace kempování a karavaningu ČR.
S nejrůznějšími obytnými vozy a karavany, ale i se stanem či na kole procestoval podstatnou část Evropy, má rád severské země a odlehlé končiny, dvakrát projel s obytnou dodávkou Rusko, s krosnou na zádech procestoval například Indii, USA, Tichomoří, Faerské ostrovy a mnoho dalších zemí. Miluje kempování nadivoko, ale nevyhýbá se ani kvalitním kempům.
Honza Pacovský
První setkání s karavaninkem zažil před více než dvaceti lety, kdy přes léto s kamarádem prodávali ve stánku a přitom přespávali v letitém karavanu Tabbert s prohnilou podlahou a postelí podloženou basou od piv. Tam to asi ještě nebyla úplně láska na první pohled. Skutečnému kouzlu karavaninku propadl s příchodem rodiny a nutností přesedlat z motorky na něco více rodinného. Karavanink mu poskytl vlastně srovnatelné zážitky jako motorkaření. Cesta je cíl, a může si ji tak užívat plnými doušky i se ženou a dětmi.
Začali půjčenou alkovnou a pokračovali o rok později obytnou dodávkou se stanovou střechou. A tam se zrodila jeho láska k vestavbám. Při výběru vlastní vestavby se rozhodl spustit vlastní online portál věnovaný primárně obytným dodávkám. Světlo světa tak spatřil web Vanisti.cz a související kanály na sociálních sítích. Přijďte se podívat na návštěvu!
Martin Štrimpfl
Profesně tíhne spíše k počítačům a zpracování dat, ke kempování jej přivedlo cestování. Zprvu přes hotely a penziony, později nesměle přibral do svých itinerářů i kempy, a to aniž by o stanování či pobytu v kempech něco věděl. První den v kempu tak marně zápasil s připojením elektroprodlužky na sloupek, dokud mu jeden z hostů nepůjčil příslušnou redukci. Při stavbě stanu zvládli jako rodina zohýbat i pár kolíků v kamenité půdě a vychladit nápoje na okolní teplotu v termoelektrické chladničce, ale odradit se
od tohoto způsobu cestování nenechali.
Hlava rodiny postupně pochopila rozdíly mezi lednicemi, dokázala si vybrat tu správnou prodlužovací šňůru do kempu a mimo vlastní rodinu si občas poradila i s partou zapůjčených děti při kempování, zejména u zábavních parků. Ke stanu postupně přibyl vozík i dovolená s půjčeným obytným autem. I tak se hltaly články z předplaceného časopisu o karavaninku, kde šéfredaktora dělal… Honza Bordovský.
Při hledání vhodného nového rodin ného auta náhodou narazili na vestavbu a ta se všem líbila pro svoji kompaktnost. A tak přibyla do rodinného autoparku. A s ní i jiný způsob cestování – ostatně děti mezitím většinově odrostly, a tak čtyřmístné obytné auto naprosto dostačovalo. Stříbrný vůz a prošedivělé vlasy pak stály i za názvem jeho blogu – Silver On The Road je jen eufemismem pro původní pracovní název Šediny na cestách.